Praha.cz

 
Nacházíte se: Úvod
Tři – výstava pro milovníky keramiky a porcelánu v Galerii Nová síň v Praze
Tři – výstava pro milovníky keramiky a porcelánu v Galerii Nová síň v Praze

Tři – výstava keramické plastiky, porcelánových figurek a keramiky v kombinaci s kovem bude zahájena dnes v 18 hod vernisáží v Galerii Nová síň v Praze. Výstava potrvá do 3. listopadu 2013 a nabídne ke zhlédnutí práce sochařů střední generace Evy Slavíkové, Jiřího Laštovičky a Tomáše Prolla.

SlavikovaVýstava Tři, kde je prezentována figurální sochařská tvorba tří dlouholetých přátel – výtvarníků, bude přístupná veřejnosti od 9. října do 3. listopadu 2013 v Galerii Nová síň v Praze. Zavírací den je pondělí, v ostatní dny je výstava přístupná od 11 do 18 hod. Jednotící linií vystavených exponátů je člověk, lidská mysl, příroda, přírodní procesy a proměny.


Vystavující výtvarníky spojuje kromě přátelství, které má počátky v době jejich studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, také sochařské vnímání a nakládání se zpracovávanou hmotou do finální umělecké podoby. Společná výstava vznikla ve spolupráci se Sdružením výtvarných umělců keramiků. Myšlenka na společnou výstavu aktuální tvorby vznikla v roce 2011 v Heidelbergu, kde Eva Slavíková, Jiří Laštovička a Tomáš Proll společně naposled vystavovali.


ProllVýstava bude zahájena dnes v 18 hod vernisáží. Galerii Nová síň se nachází na adrese Voršilská 3, Praha 2. Výstavu zahájí její kurátorka Dita Hálová. Pro lepší náladu a příjemnou atmosféru bude hrát skupina Chantet. Výstava zajímavě snoubí detailně zpracovanou porcelánovou figurální plastiku Jiřího laštovičky s rozměrnou keramickou plastikou s výrazným černo-bílým grafickým dekorem Evy Slavíkové a komorní figurální keramickou plastiku s kovovými detaily Tomáše Prolla.Vystavující umělci


Jiří Laštovička dlouhodobě spolupracuje na tvorbě souborů Karlovarského porcelánu. S jím navrženými výrobky se setkávali cestující Bussines Class Československých aerolinií. V roce 1999 realizoval zakázku pro potřeby Pražského hradu a vytvořil tak soubor President. Mimo práci s porcelánem se každoročně zapojuje do sochařských akcí, které se věnují tvorbě z ledu, a v této své zálibě dosáhl již na řadu ocenění.


Eva Slavíková se věnuje především keramickým plastikám. V posledních letech jí učarovala kombinace černé a bílé barvy. V letech 1990 – 2000 byla předsedkyní Sdružení výtvarných umělců keramiků. Inspiraci pro svou tvorbu nachází v přírodě. Kromě galerijní tvorby jí učarovala i architektura. Nejčastěji vystavuje v Rakousku a Německu. Působila také jako pedagog na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty University Karlovy v Praze.


Tomáš Proll je třetím ze skupinky vystavujících přátel. Je členem Mezinárodní keramické akademie se sídlem v Ženevě. Věnuje se autorské tvorbě z keramiky, ale také architekturním prvkům, v nichž spojuje keramiku a bronz. Rád pracuje s nadsázkou, ironií, groteskou a metaforami. Zdrojem inspirace mu jsou lidské emoce, kterými se rád nechá vtáhnout po povrch dění. Realizoval mnohé výstavy, např. v Německu, Lotyšsku, Anglii, Holandsku, Japonsku a Kanadě.


Foto: ceskenoviny.cz

(pchj)