Praha.cz

 
Kancelář Senátu zve návštěvníky na výstavu Magie skla
Neděle, 18. leden 2015 09:13
Kancelář Senátu zve návštěvníky na výstavu Magie skla

Už od pátku 16. ledna 2015 je v Senátu k vidění výstava Magie skla, která představuje návštěvníkům tvorbu sklárny Beránek ve Škrdlovicích ze sbírky Východočeského muzea v Pardubicích. Přístupná bude do 22. února 2015. Obdivovatelé sklářského umění se mají opravdu na co těšit! Pokud i vy patříte k milovníkům křehké skleněné krásy, pak neváhejte a naplánujte si návštěvu výstavy během některé své procházky Prahou. Litovat nebudete!
Plakát k akciAkci pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se zmíněným Východočeským muzeem v Pardubicích pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské.


Návštěvníkům výstava představuje průřez více než 60 let trvající produkce sklárny Beránek ve Škrdlovicích, která patřila mezi významné české výrobce hutnicky tvarovaného skla.


Kvalita její produkce pod správou Ústředí uměleckých řemesel zásadně ovlivnila podobu moderního českého skla. Návrhy pro malosériovou ruční výrobu ve Škrdlovicích vytvořila od 50. let 20. století také řada předních českých umělců – sklářů, proslavených ve světě svojí originální tvorbou.


Východočeské muzeum v Pardubicích má ve své sbírce výjimečnou akvizici téměř 600 exponátů ze vzorkovny sklárny od 50. let až do roku 2008, kdy sklárna z ekonomických důvodů ukončila svoji činnost.


Sklárna Beránek ve Škrdlovicích


Sklárna ve Škrdlovicích na sázavsku byla založena v roce 1940 Emanuelem Beránkem. Ten se svými třemi bratry užíval technologii, při níž vznikalo sklo s vysokým množstvím bublinek. Výroba tohoto druhu skla se slibně rozběhla, ale během německé okupace byla sklárna uzavřena. Dále se výroba se specializovala na ručně tvarované hutní sklo. Huť spolupracovala s řadou předních výtvarníků. V roce 1967 nastoupil ve Škrdlovicích také žďárský světově uznávaný sklářský výtvarník František Vízner.


Velké oblibě se vždy těšily dekorativní vázy, mísy, talíře, svícny, skleněné květiny, ovoce a zvířátka. Do jiné výrobní linie zařadíme skulptury odlévané ze žhavé skloviny do ručně tvarovaných forem.


Sklárna Škrdlovice, jejíž výrobky sklízely úspěchy v zahraničí, ukončila 1. září 2008 z ekonomických důvodů provoz.


Výstava potrvá do 22. února 2015. Otevřena bude pro veřejnost každý den vždy od 10 do 16 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.


Foto a zdroj: senat.cz, skrdlovice.cz

pchj