Praha.cz

 
KULTURNÍ PŘEHLED: Akce na týden (9. 5. 2016 - 15. 5. 2016)
Neděle, 08. květen 2016 09:06
KULTURNÍ PŘEHLED: Akce na týden (9. 5. 2016 - 15. 5. 2016), foto: pixabay.com

700. výročí od narození Karla IV. se nezadržitelně blíží a není divu, že akce spjaté s touto tématikou nechybí ani v našem přehledu. Na své si však přijdou také děti, milovníci astronomie, květin, hudby i knih. Pokud však máte odvahu a chcete si vyzkoušet svoji zručnost, zavítejte na Novoměstskou radnici, a jestliže Vám při tom putování vyschne v hrdle, můžete uhasit žízeň na Českém pivním festivalu. Přejeme příjemnou zábavu!Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce

9. 5. 2016

Ilustrační foto z webu pixabay.com Hned zítra dojde k unikátnímu úkazu, který se odehrává asi 14x za století, a to přechodu planety Merkur přes Slunce. Další přechod připadá na 11. listopadu 2019 a bude od nás viditelný pouze částečně. Navíc je listopadové pozorování obvykle ovlivněno špatným počasím a na další květnový přechod si počkáme až do roku 2049. Tak neváhejte a nenechte si ujít tuto příležitost!


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Štefánikova hvězdárna, Strahovská 205, Praha 1Kdo si hraje, nezlobí

10. 5. – 23. 5. 2016

Plakát k akci z webu www.nrpraha.cz Přijďte se inspirovat a pohrát si na interaktivní výstavu tradičních českých stavebnic a zajímavých exponátů vyrobených nejen z oblíbené stavebnice SEVA. Herní zóna bude otevřena v prvním patře NC Eden každý den od 10 do 19 hodin. Nebude chybět ani tipovací soutěž o zajímavé ceny.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: NC Eden, U Slavie 1527, Praha 10Africké fialky

10. 5. – 22. 5. 2016

Africká fialka z webu www.botanicka.cz Výstava afrických fialek neboli Saintpaulií bude po roce opět k vidění v trojské botanické zahradě. Nenechte si ujít různobarevné květy těchto oblíbených rostlin. Jak napovídá název, africké fialky jsou doma ve východní Africe. Z černého kontinentu se rozšířily do světa díky své rozmanitosti a nenáročnému pěstování. Před sto lety je objevil německý baron von Saint Paul. Podle něj se jim říká Santpaulie. Během výstavy si budete moci zakoupit mladé rostliny nebo lístky vhodné k množení.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Botanická zahrada hl. m. Prahy, skleník Fata Morgana, Trojská 800/196, Praha 7 - TrojaDivoké narozeniny Maxipsa Fíka

10. 5. – 12. 7. 2016

Ilustrační foto z webu pixabay.com Děti od nuly do sta let jsou zvány na oslavu čtyřicátých narozenin Maxipsa Fíka, stačí jen navštívit výstavu v bubenečské Galerii Villa Pellé. Výstavu bude po celou dobu provázet bohatý doprovodný program, zahrnující filmové projekce, komentované prohlídky s kurátorem PhDr. Janem Rousem, přednášky a besedy o osobnosti a díle Jiřího Šalamouna, animační programy a tvůrčí dílny i nedělní Mumraje v zahradě – kreativní dílny pro rodiče s dětmi s účastí zajímavých hostů.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Galerie Villa Pellé, Pelléova 10, Praha 6 - BubenečOpen air koncert na Staroměstském náměstí

11. 5. 2016

Ilustrační foto z webu pixabay.com Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichterem vzdají hold Otci vlasti skrze perly symfonického repertoáru. Jednotlivá čísla budou ilustrovat významná životní údobí ze života Karla IV., například zvonění týnských zvonů a slavnostní fanfáry budou symbolizovat narození budoucího římského císaře v Domě U Kamenného zvonu. Karlovu výchovu na francouzském královském dvoře si připomeneme předehrou Římský karneval Hectora Berlioze. Slavností koncert zakončí suita z hudby k českému filmovému muzikálu Noc na Karlštejně. Vstup na akci je zdarma.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Staroměstské náměstí, Praha 1 - Staré MěstoGastronomie v době Karla IV.

11. 5. 2016

Plakát k akci z webu MČ Praha 8 Chtěli byste ochutnat pokrmy a nápoje, které se podávaly ve 14. století v době vlády císaře Karla IV.? Pokud ano, zavítejte na akci, kterou pořádá Vysoká škola hotelová ve spolupráci s První soukromou hotelovou školou. Ochutnat budete moci žlutou či černou omáčku, syrnou kaši, smažené ryby, vepřové maso s ovocnou omáčkou, z nápojů budou podávána vína z Burgundska, medovina nebo mošt. Na akci nebude chybět ani dobový inventář a dekorace. Proběhnou na ní také různá kulturní představení.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Vysoká škola hotelová v Praze, Svídnická 506, Praha 8Noc literatury 2016

11. 5. 2016

Plakát k akci z webu www.nocliteratury.cz Úkolem jubilejního desátého ročníku Noci literatury je přiblížit široké veřejnosti současnou literaturu. Karlín rozezní hlasy známých osobností, které budou předčítat ukázky z knih od současných píšících autorů z celkem 21 evropských zemí. Čtení proběhne na netradičních místech Karlína, která většinou zůstávají veřejnosti uzavřená. Akci organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Praha 8 - KarlínČeský pivní festival

12. 5. – 28. 5. 2016

Ilustrační foto z webu www.pixmac.cz Pražané i návštěvníci města budou moci uhasit žízeň na Českém pivním festivalu. 17 dní dlouhý festival nabídne více než 150 druhů českého piva, včetně výrobků od domácích řezníků a pekařů. Pivo nebude čepováno do plastových kelímků, ale do pravých skleněných půllitrů. Kromě obsluhy v českých krojích se budou moci návštěvnici těšit na atmosféru „největšího pivního stanu“ v České republice s kapacitou až 4000 míst k sezení.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Letenské sady, Praha 7 - HolešovicePraha žije hudbou

12. 5. – 13. 5. 2016

Logo Praha žije hudbou z webu www.prahazijehudbou.cz První ročník festivalu Praha Žije Hudbou, nabídne tu pravou pouliční slavnost! Na programu se podílí na 200 umělců, mezi kterými nebudou chybět ani taková jména jako Lenka Dusilová, Prago Union, Klára Výtisková, Emma Smetana, Xavier Baumaxa, Thom Artway, Floex či Laco Déczi. Profesionální i amatérští hudebníci, tanečníci, divadelníci a performeři se do projektu zapojili s cílem dokázat, že umění do ulic patří a postavit se tak proti příliš tvrdé regulaci pouličního umění schválené v březnu.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Praha – různá místaSvět knihy Praha

12. 5. – 15. 5. 2016

Ilustrační foto z webu pixabay.com 22. mezinárodní knižní veletrh a literární festival se zaměří především na témata Fenomén krimi a Město jako literární kulisa. Bohatý doprovodný program nabídne také čestný host veletrhu: Severské země. Přijďte si vybrat tu svou nejlepší knížku a zároveň se můžete zúčastnit nejrůznějších pořadů, kterých je připraveno na pět set.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Výstaviště Praha Holešovice, Areál Výstaviště, Praha 7 - HolešoviceŘemesla živě

13. 5. – 14. 5. 2016

Plakát k akci z webu www.nrpraha.cz Přijďte si na vlastní kůži vyzkoušet tradiční i méně známá řemesla. Již po třetí se budete moci v historických prostorách Novoměstské radnici přesvědčit, že na dobře zvládnuté řemeslo je radost pohledět a pořekadlo „zlaté české ručičky“ není jen prázdný pojem. Festival s více jak 30 řemeslnými workshopy je určen všem, kdo mají zájem o řemeslné obory a rádi si prakticky vybraná řemesla vyzkouší.


Podrobnosti o akci naleznete zde.

Místo konání: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2 - Nové Město


(ewe)