Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Mangusty liščí v pražské zoo předvádějí návštěvníkům svá mláďata
Mangusty liščí v pražské zoo předvádějí návštěvníkům svá mláďata
Čtvrtek, 04. září 2014 19:00
Mangusty liščí v pražské zoo předvádějí návštěvníkům svá mláďata

Mangusta liščí je příbuznou surikaty. V Zoo Praha můžeme langusty liščí vidět právě teď i se svými mláďaty. Ta opustila noru a nyní se často předvádí návštěvníkům zoo. V Praze pobudou ještě pár měsíců, pak se přestěhují do jiné zoo, v ČR nebo možná i v zahraničí. Tak se na ni radši zajděte podívat co nejdřív!


Ilustrační fotoMangusty liščí jsou k vidění ve výběhu před pavilonem Afrika. Donedávna se mláďata ještě schovávala v bezpečí nory, kterou jim pečliví rodiče připravili. Nyní povyrostla a pohybují se venku. Pobudou tak ještě pár měsíců, pak ale své rodiče opustí. „Pár mangust musí po odchování mláďat zůstat ve výběhu sám. Malé mangusty nabídneme dalším českým zahradám a uvažujeme i o prodeji do zahraničí,“ řekl mluvčí zoo Martin Smrček.


Mláďata se páru langust liščích narodila v pražské zoo koncem července. Od té doby se o ně jejich rodiče pečlivě starají. Rodiče mláďat se jmenují Fany a Manča a v pražské zoo spolu žijí již desátým rokem. Za tu dobu se jim podařilo odchovat více než deset potomků.


Mangusty jsou pro návštěvníky zoo atraktivním zvířetem díky své aktivitě. „Často zaujímají podobný zvídavý postoj jako surikaty, stojí na zadních nohách a se vzpřímenou hlavou pozorují okolí,“ vysvětlil jejich oblibu u návštěvníků Smrček.


Mangusta liščí


Ilustrační fotoMangusty liščí jsou hodně společenská zvířata. Při vyhledávání potravy sice pracují každá sama, na noc se ale schovávají ve společné noře s ostatními členy skupiny. Potravu loví ve dne. Jsou prakticky stále v pohybu – buďto hledají potravu, nebo se rády vyhřívají na sluníčku.


Mangusty liščí často obsazují nory veverek kapských a „za odměnu“ jim zajišťují větší bezpečnost, protože podobně jako surikaty každou chvilku panáčkují a bedlivě prohlížejí okolí. Mangusta liščí dostala jméno podle huňatého ocasu a narezlé barvy letní srsti. Na zimu se její srst mění na delší, hustší a světlejší. Lépe tedy hřeje a také lépe splývá s okolní přírodou.


Mangusta liščí patří mezi drobné šelmičky. Ve volné přírodě se vyskytuje ve střední a jižní Africe.


Foto: zoopraha.cz, Petr Hammerník, Tereza Mrhálková

pchjMangusty liščí v pražské zoo předvádějí návštěvníkům svá mláďata