Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Ondřej Kobza a šachové stolky v Praze
Ondřej Kobza a šachové stolky v Praze
Pondělí, 25. srpen 2014 16:16
Ondřej Kobza a šachové stolky v Praze

Když se řekne Ondřej Kobza, mnohým z nás se vybaví mladý kavárník, nadšený do oživování veřejného prostoru. Jeho prvním počinem na tomto poli bylo umístění několika pián po Praze. Letos uvedl do života další svou myšlenku – šachové stolky. Co ho k tomu vede? Proč věnuje tolik času právě oživování veřejného prostoru? Zeptali jsme se přímo jeho!


Ondřej Kobza a šachové stolky v PrazeKde a kdy Vás poprvé napadlo, že by se dalo něco dělat s oživením veřejného prostoru?


Pomohla mi výzva Automatu v rámci zářijové akce Zažít město jinak, kdy nám řekli, abychom v naší ulici Krymská, kde mám kavárnu Café V lese, uspořádali něco, co by oživilo ulici. Tak jsem vytáhl ven piáno, gauč, koberec, lampu, palmu a jeden den jsme bydleli na ulici.


Jak si vybíráte místa, kam umístíte některý ze svých nápadů - klavír, šachový stolek...? Spolupracujete s jednotlivými městskými částmi v Praze? Vycházejí Vám úředníci vstříc? Setkal jste se někdy i s naprostým nepochopením, odmítnutím?


Hodně se zaobírám instalacemi na Praze 2, protože zde bydlím a často projíždím. Městská část mi vychází velmi vstříc. Zatím jsem neměl ničím problém.


Ondřej Kobza a šachové stolky v PrazeJak dlouho vůbec trvala cesta od nápadu umístit šachové stolky až ke konečné realizaci myšlenky?


Já o stolcích začal hovořit už před rokem, kdy jsme uvažovali, co dalšího by se dalo rozmísťovat po veřejném prostoru. Čekal jsem, že to třeba někdo udělá, ale neudělal. Tak jsem někdy v červnu začal s vyběháváním potřebných povolení na úřadech a 18. srpna jsme instalovali první stolek.


Ondřej Kobza a šachové stolky v PrazeMáte už v plánu něco dalšího pro příští rok?


Poeziomat-jukebox, kde místo písniček budou znít básně nejlepších, převážně současných českých básníků, které budou namluveny samotnými básníky. Když se první prototyp povede, rád bych s tím expandoval do dalších míst v Praze, případně i do dalších měst Čech, a možná dokonce i do zahraničí, New Yorku, Paříže, kde bychom, samozřejmě, navolili jejich básníky.


Spolupracujete nějak i s dalšími městy v ČR? Máte přehled, ve kterých městech se inspirovali Vaší myšlenkou na oživení veřejného prostoru?


Je zhruba 30 měst, která mají ve svých ulicích piána. Doufám, že s šachovými stolky to bude za rok podobně.


Využíváte někdy sám nebo s přáteli šachové stolky, případně klavíry, ke hře? Pokud ano, kde Vás můžeme potkat nejčastěji? Pokud ne, proč je nevyužíváte?


Na piano nehraji, ale šachy si zahraji velmi rád. Ale pouze kavárensky. Hrávám na Náměstí Míru.


Co pro Vás osobně Vaše aktivity v rámci oživování veřejného prostoru znamenají, co Vám tato činnost přináší a co Vám, naopak, bere?


Dává mi to radost z toho, co všechno může rozhodnutí a vůle způsobit. Něco si usmyslíte a ono to jde. To mě baví. Nebere mi to nic. Možná soukromí. Já soukromí vlastně moc nemám, žiju hodně těmi projekty.


Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů v další činnosti.


Foto: Lukáš Vávra

pchjOndřej Kobza a šachové stolky v Praze