Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Noc s Andersenem láká děti do knihoven
Noc s Andersenem láká děti do knihoven
Neděle, 27. březen 2016 18:19
Noc s Andersenem láká děti do knihoven

Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje. Knihy soupeří s vysedáváním před televizní obrazovkou či u různých počítačových her. Přitom existuje jednoduchá cesta. Stačí jim ukázat, že číst je veliké dobrodružství. To mohou zažít na tradiční Noci s Andersenem, při které děti tráví společně čas v knihovnách čtením, povídáním a nakonec i nocováním.


Akce se koná každoročně již od roku 2000 na přelomu března a dubna u příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy, který připadá na stejný den, a to 2. dubna. Tématem letošního pohádkového nocování je 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla.


NsA2016_plakat Šestnáctý ročník pohádkové Noci s Andersenem, jejímž patronem je Martin Martinec z knihy Expedice z pohlednice, se uskuteční v pátek 1. dubna a dá křídla pohádkám ve více než 1522 registrovaných čtecích místech celého světa. Pohádkové dobrodružství spojí na dálku děti nejen v knihovnách, ale i ve školních třídách, klubovnách, ústavech a dalších různých institucích v České republice i za jejími hranicemi. Noc s Andersenem jako první v pořadí začne v Austrálii, připravují ji také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, v českých krajanských spolcích na Ukrajině, v Srbsku i Bulharsku. Pořádají ji České školy bez hranic na celém světě, v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí Keňa, Nový Zéland, USA i Kanada.


Nejvíce dětí si ale pohádkové nocování užije ve stovkách českých knihoven a škol. Na mnoha místech děti přivítá sám Andersen, jinde se děti setkají s pohádkovými bytostmi, s žijícími autory, herci či starosty měst, kteří jim budou číst pohádky a mnohde pomohou zasadit pohádkový strom.


Noc s Andersenem podporuje i velvyslanectví Dánského království v Praze. Už poněkolikáté během noci velvyslanec i pracovníci ambasády přečtou dánské pohádky, letos dětem v Městské knihovně v Lounech a Základní škole Červený vrch v Praze 6. Děti, které se nocování nemohou zúčastnit, mohou poslouchat až do půlnoci Rádio Junior Českého rozhlasu.


Akci k rozvoji dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR s podporou ministerstva kultury.


Foto: pixabay.com

Zdroj: ČTK, www.nocsandersenem.cz

(ewe)Noc s Andersenem láká děti do knihoven