Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Policie zasahovala při příjezdu prezidenta ČLR
Policie zasahovala při příjezdu prezidenta ČLR
Pondělí, 28. březen 2016 17:02
Policie zasahovala při příjezdu prezidenta ČLR

Pondělním ránem začalo plánované bezpečnostní opatření v souvislosti s avizovanou zahraniční návštěvou. Zejména na Evropské třídě, kudy mířila čínská delegace z letiště do města, došlo k incidentům, které musela policie řešit a vyjádřila se k tomu prostřednictvím policejní mluvčí Andrey Zoulové.Po deváté hodině ranní byla zjištěna instalace billboardu na přívěsném vozíku odstaveném na zeleni poblíž komunikace Evropská. Policie s ohledem na jeho umístění v bezprostřední blízkosti plánované trasy průjezdu chráněných osob přijala adekvátní bezpečnostní opatření. Na místo se dostavil policejní pyrotechnik a provedl bezpečnostní prohlídku. Policie souběžně kontaktovala odpovědnou osobu a ověřila oprávněnost umístění reklamy. Z důvodu eliminace možného bezpečnostního rizika policie nadále místo monitoruje.


Krátce po poledni přijala policie oznámení o rizikovém chování několika osob, které vylezly na sloupy veřejného osvětlení v Evropské ulici na úrovni s ulicí Arabskou a dále s ulicí Horoměřickou a manipulovaly zde s vyvěšenými vlajkami. Tyto osoby odmítaly uposlechnout policejní výzvy a některé z nich se ke sloupům připoutaly. Vzhledem k tomu policie na místo přivolala hasiče s výškovou technikou a všechny odpůrce svedla na zem. Na policejních služebnách v této souvislosti skončilo celkem 12 osob pro podezření z přestupkového jednání.


Jednání všech předvedených policie klasifikovala jako přestupek proti veřejnému pořádku dle §47/1a) zák. č. 200/1990Sb., o přestupcích. Dvě osoby jsou navíc podezřelé ze spáchání přestupku proti majetku dle §50/1a) a přestupku spadajícího do kategorie Ostatní přestupky proti pořádku ve státní správě a přestupky proti pořádku v územní samosprávě dle §46/2 zák. č. 200/1990Sb., o přestupcích.


V souvislosti s průjezdem kolony s chráněnými osobami Evropskou ulicí musela policie zakročovat opakovaně proti několika osobám, které se pokoušely narušit bezpečný průjezd delegace a vstupovaly do jízdní dráhy doprovodných vozidel. Policie tyto incidenty vyřešila na místě domluvou. Na několika dalších místech v Evropské ulici docházelo rovněž k drobným potyčkám mezi skupinami příznivců a odpůrců návštěvy čínského prezidenta. Policistům se podařilo většinu potyček eliminovat v samém prvopočátku. V souvislosti s potyčkami skončila na policejní služebně jedna osoba.


Některá média uvedla, že Policie ČR krátce před 15. hodinou, v době průjezdu prezidentské delegace, zadržela na Hlávkově mostu muže, který se procházel s tibetskou vlajkou. Proti podobnému tvrzení se policie důrazně ohrazuje. Policejní hlídka tuto osobu kontaktovala na základě důvodné obavy z ohrožení bezpečného průjezdu prezidentské kolony, ale v žádném případě muže nijak neomezovala ani nezadržovala.


Zdroj, úvodní foto: policie.cz, wikimedia.org, Ecow

(zmk)Policie zasahovala při příjezdu prezidenta ČLR