Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha má v soutěži Strom roku svůj dub, podpořte ho hlasováním!
Praha má v soutěži Strom roku svůj dub, podpořte ho hlasováním!
Středa, 15. červen 2016 07:37

Dub, nominovaný do soutěže STROM ROKU za Prahu, je letitý Dub letní, přezdívaný "Otec dubů", který roste již více než 300 let na hrázi rybníku Homolka v přírodní památce Milíčovský les. Jde o památný strom s mohutným kmenem o obvodu více než 5 metrů. Podpořit strom a hlasovat letos můžete i netradičně - svým starým mobilním telefonem.Otec dubů se pod číslem 4 se dostal do užšího finále soutěže Strom roku 2016 mezi posledních dvanáct stromů. Každý strom byl vyfotografován, byla k němu vytvořena popisná karta a je prezentován na internetu. Během hlasování o nejlepší strom bude také dvanáct finálových stromů prezentováno formou putovní výstavy.

JAK HLASOVAT

Anketa Strom roku potrvá až do 10. října a slavnostní vyhlášení výsledků ankety se uskuteční 20. října u příležitosti Dne stromů.

Cílem ankety, kterou letos již po patnácté pořádá Nadace Partnerství, není jen upozornit na zelené velikány, ale také získat finance na jejich ošetření či nové výsadby. Vybraného finalistu podpoříte zasláním dárcovské SMS nebo zakoupením a vyplněním hlasovacího archu. Nově je možné hlasovat také odevzdáním starého mobilu do sběrné nádoby kolektivního systému ASEKOL v místě, kde finalista roste.

Použité mobilní telefony lze v Praze vkládat do speciálních sběrných soutěžních boxů. S každým odevzdaným telefonem se vyplňuje blanket, na kterém se uvádí, kterému finalistovi se mají připsat hlasy. Za každý odevzdaný mobilní telefon je 30 hlasů. Sběrný box bude umístěn v přízemí Škodova paláce, při odevzdávání většího množství mobilů najednou není nutné vyplňovat údaje ve formuláři ke každému mobilu zvlášť, ale stačí data zapsat hromadně pro několik mobilů najednou. Více informací o dalších možnostech hlasování naleznete na stránce soutěže www.stromroku.cz, kde jsou ke stažení další registrační formuláře i hlasovací archy.

„Je důležité, že prostřednictvím soutěže Strom roku můžeme ukázat Prahu jako místo, kde je také možné najít unikátní přírodní zákoutí a stromy, jejichž paměť sahá hluboko do minulosti. Bylo by hezké, kdyby Pražané podpořili Otce dubů v hlasování, třeba i prostřednictvím odevzdání svých nepoužívaných mobilních telefonů a umožnili tak jejich ekologickou likvidaci,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

OTEC DUBŮ

Otec dubů je nejmohutnějším dubem v aleji na hrázi rybníka Homolka v přírodní památce Milíčovský les a rybníky. Jeho stáří je asi 300 let a ve výšce 130 cm má obvod 505 cm. Vzhledem k svému věku pamatuje ještě dobu, kdy okolní krajinu tvořily převážně louky a pole, mezi nimiž se klikatily cesty lemované dubovými a třešňovými alejemi. Milíčovský háj hostil nepředstavitelné množství druhů bezobratlých, ptáků a za zdejšími druhy rostlin se sjížděli botanici z blízké Prahy. Dnes je příroda kolem dubu bohužel méně pestrá.


Zdroj a foto: Praha.eu, Stromroku.cz


(zem)Praha má v soutěži Strom roku svůj dub, podpořte ho hlasováním!