Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Pražané dostanou možnost mluvit do budoucí tváře Prahy
Pražané dostanou možnost mluvit do budoucí tváře Prahy
Pátek, 17. červen 2016 07:21
Pražané dostanou možnost mluvit do budoucí tváře Prahy

Bez většího zájmu médií zveřejnil před týdnem Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy na svém webu návrh nového územního plánu pro Prahu – Metropolitní plán. Včera Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo, že do konce srpna bude vypracován konkrétní soubor opatření pro efektivní participaci veřejnosti při přípravě a projednávání plánu.Přeloženo do srozumitelštiny to znamená, že obyvatelé města mají jednak možnost seznámit se s Metropolitním plánem několik měsíců předtím, než začne oficiální projednávání, a za druhé se k němu budou moci vyjádřit. Což je velmi podstatné, protože zmíněný plán ovlivní vzhled a funkčnost Prahy na řadu let dopředu.


„Jsme velice rádi, že konečně můžeme širokou veřejnost s návrhem seznámit,“ komentoval zveřejnění plánu ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petr Hlaváček. „V nejbližší době k plánu přibydou i videa, články a další materiály, které lidem pomohou naučit se nový plán číst. Vše bude vystaveno na webu IPR . Naším cílem je, aby měli zájemci dostatek informací a pomohli hlavnímu městu vytvořit plán, který nasměruje Prahu k úspěšnému a zároveň udržitelnému rozvoji.“


Metropolitní plán přináší nový pohledem na plánování města. „V posledním půlstoletí územní plány určovaly hlavně využití jednotlivých ploch – zjednodušeně jestli tam bude cukrárna nebo ordinace. Teď se mnohem víc soustředíme na to, jak budovy ovlivňují své okolí, jak vypadají ulice, náměstí a parky ať už ve vilových čtvrtích, blokové zástavbě nebo na sídlišti. Nově bude plán také říkat, jak mohou být novostavby maximálně vysoké,“ dodal Hlaváček.


Zadavatel plánu, hlavní město Praha, vyžadoval právě větší účast občanů. „Považuji za důležité zapojit do projednávání jednoho z nejdůležitějších dokumentů hlavního města nejen odbornou veřejnost, investory či majitele nemovitostí, ale také občanské spolky a širokou veřejnost, a to nad rámec povinností vyplývajících ze stavebního zákona. Smutným a doložitelným faktem ale je, že tři roky trvající příprava plánu na zapojení široké veřejnosti rezignovala,“ řekla k dosavadnímu stavu náměstkyně primátorky pro oblast územního rozvoje a plánování Petra Kolínská.


Území plán je dohoda o využití území, kterou tvoří architekti a urbanisté. Snahou města ale je, aby to jen oni. Mělo by jít o společnou práci řady oborů s přihlédnutím k požadavkům na ochranu veřejného zájmu v oblasti vzdělávání, sociální a zdravotní péče či životního prostředí. Zastupitelstvem schválený podnět na zapojení veřejnosti do přípravy metropolitního plánu předložil k projednání spolek Arnika. Bylo to na konci května a podepsalo jej 1036 Pražanů.


Zdroje, úvodní foto: iprpraha.cz, praha.eu, wikimedia.org, Aktron

(zmk)Pražané dostanou možnost mluvit do budoucí tváře Prahy