Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Slavné slůně v pražské zoo se už seznámilo s tetou
Slavné slůně v pražské zoo se už seznámilo s tetou
Čtvrtek, 07. duben 2016 06:19
Slavné slůně v pražské zoo se už seznámilo s tetou

Novorozený sloní sameček se svým úterním příchodem na svět zapsal do historie pražské zoo, protože je vůbec prvním slůnětem, které se tady nejen narodilo, ale bylo zde také počato. Už včera se za asistence chovatelů seznámil s první členkou stáda, slonicí Tamarou. V následujících dnech se sloní mládě postupně setká i s ostatními členy stáda.Slonice Tamara, která do Zoo Praha přicestovala společně s novopečenou matkou Janitou v roce 2012 ze Srí Lanky, byla ráno po deváté hodině přivedena za Janitou a jejím mládětem do společných prostor. „Tamara mládě očichala a to se od ní pokusilo napít mléka. Po jednom neúspěšném pokusu ale slůně v dalších snahách nepokračovalo. To je známka toho, že si dobře vtisklo svou matku,“ popsal setkání kurátor Pavel Brandl.


Obě slonice byly klidné, a tak je chovatelé nechali se slůnětem už po půl hodině samostatně ve společných prostorách. Tamara i Janita pak společně žraly, zatímco mládě postávalo mezi nimi. Seznámení tak proběhlo hladce a již zítra čeká Janitu se sloním samečkem setkání s dalšími dvěma členkami stáda – s Gulab a Shanti.


Janita porodila v úterý krátce po třetí hodině ráno, po 639 dnech březosti. Otcem slůněte je samec Mekong, který slůně zplodil ještě před svým odchodem do holandského Emmenu. Návštěvníci Zoo Praha mládě poprvé spatří pravděpodobně již dnes.


„Jde o první slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Matkou slůněte je Janita, kterou jsme spolu s Tamarou přivezli v roce 2012 ze Srí Lanky, a přišlo na svět v Údolí slonů, jež jsme otevírali v roce 2013. Nic z toho bychom nemohli říci, kdyby nám zřizovatel neumožnil vybudovat Údolí slonů, kdyby nám čeští diplomaté v čele s Miloslavem Staškem nepomohli získat srílanské slonice a především kdyby náš tým slonařů pod vedením Pavla Brandla a Jiřího Javůrka nedokázal zvolit a naplnit správné postupy práce se slony,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Blížící se porod Janity veterináři denně monitorovali podle hladiny hormonu progesteronu. Jeho hodnoty klesají těsně před porodem až na nulu. Na středu 6. dubna navíc připadal 640., tedy střední den březosti, a díky všem těmto informacím byli chovatelé na celou událost dobře připraveni. V úterý ve tři čtvrtě na dvě ráno se Janitě objevila boule pod ocasem, což byl neklamný signál začínajícího porodu. Chovatelé, kteří měli v tu chvíli službu, odvedli Janitu do boxu a svolali celý tým, včetně veterináře.


Janita byla vzhledem ke své nezkušenosti při porodu uvázaná a tento postup se ukázal jako opodstatněný. Prvorodička totiž zpočátku mládě nepřijala a dokonce na něj naznačila útok. „Takové chování je u nezkušených slonic časté a přisuzuje se prožité bolesti při porodu, kterou si pak samice spojí s mládětem,“ vysvětlil její chování kurátor Pavel Brandl. Slůně bylo tedy odtaženo do bezpečí a až po hodině bylo postupně přibližováno k matce, aby si na něj mohla zvyknout. Chování Janity se naštěstí změnilo a po několika neúspěšných pokusech se mládě čtyři hodiny po narození poprvé napilo mateřského mléka.


Mladý sameček je velmi aktivní a využívá každé příležitosti, aby se od matky napil. Zatím sbírá zkušenosti při hledání matčiných struků a nepomáhá mu při tom ani Janitina výška. Novopečená maminka Janita od porodu již také pila a přijímá potravu a vše je tedy na dobré cestě. Do Zoo Praha přichází řada gratulací. Například radní hl. m. Prahy Jan Wolf uvedl: „Dnešní den je pro pražskou zoologickou zahradu více než radostný. Narození slůněte je obrovským úspěchem a za to patří poděkování všem zaměstnancům zoo. Já pevně doufám, že se malému slůněti bude dařit a bude mít pevné zdraví. A také věřím, že si nejen Pražané najdou čas zajít se na něj podívat.“


Zdroj a úvodní foto: zoopraha.cz, Petr Hamerník

(zmk)Slavné slůně v pražské zoo se už seznámilo s tetou