Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Úseku 511 propojujícímu dálnice D1 a D11 hrozí vyřazení z prioritních staveb
Úseku 511 propojujícímu dálnice D1 a D11 hrozí vyřazení z prioritních staveb
Neděle, 12. červen 2016 12:03
Úseku 511 propojujícímu dálnice D1 a D11 hrozí vyřazení z prioritních staveb

Stavbě chybějícímu úseku, který by měl propojit brněnskou a hradeckou dálnici, hrozí časový odklad. Východní část pražského silničního okruhu 511 by měla být vyřazena z prioritních dopravních staveb. Rada hlavního města Prahy na čtvrtečním zasedání přijala usnesení, které vyzývá k urychlení přípravy a výstavby této stavby a dává náměstkovi primátorky a radnímu pro dopravy Petru Dolínkovi mandát k veškerým možným úkonům, které by vedly k zahájení realizace stavby.


„Všech 16 starostů dotčených obcí deklarovalo, že stavbu podporují. Nerozumím tomu, proč do této doby nevydala příslušná ministerstva životního prostředí a dopravy potřebná rozhodnutí,“ okomentoval rozhořčeně situaci Petr Dolínek.


Evropská komise požaduje, aby byla stavba 511 vyřazena z prioritních staveb, které chce stát dokončit podle starého zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) kvůli neexistenci územního rozhodnutí. Případná nová EIA a její projednání by znamenalo časový odklad vydání územního rozhodnutí minimálně o 5 let.


„Vyřazení úseku 511 by znamenalo další neúměrné zatížení Spořilova a dalších částí Prahy, které trpí kamionovou dopravu kvůli chybějícímu úseku propojujícímu brněnskou a hradeckou dálnici. Obrátím se přímo na jednotlivé evropské komisaře a naši situaci jim chci vysvětlit. Už nyní jsou zdravotní rizika pro obyvatele dotčených částí velmi vysoká a další odklad si prostě Praha nemůže dovolit,“ uvedl náměstek Dolínek.


Hlavní úlevu by stavba přinesla obyvatelům oblasti Spořilova, která je hustě obydlena. V loňském roce zde byla provedena měření v bytech i mimo byty a ukazuje se, že zdravotní poškození obyvatel Spořilova je mimořádně vysoké.


„Silniční okruh kolem Prahy, stavba 511 Běchovice – dálnice D1“ je částí vnějšího Pražského okruhu, který má propojit přes Běchovice dálnice D1 a D11 a umožnit Prahu objet z východu. Stavba okruhu se plánuje již několik desetiletí, ale stávající územní řízení začalo až v roce 2008. Kvůli sporům o to, zda vydané povolení EIA o dopadech na životní prostředí je stále ještě v platnosti, bylo stavební řízení letos v únoru přerušeno. Vláda se pak po zásahu premiéra Bohuslava Sobotky rozhodla, že připraví novelu zákona, která umožní dokončení prioritních staveb, včetně stavby 511.


Foto a zdroj: praha.eu

(ewe)Úseku 511 propojujícímu dálnice D1 a D11 hrozí vyřazení z prioritních staveb