Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy V planetáriu uvidíte repliku Gagarinovy vesmírné lodi
V planetáriu uvidíte repliku Gagarinovy vesmírné lodi
Neděle, 10. duben 2016 16:26
V planetáriu uvidíte repliku Gagarinovy vesmírné lodi

V úterý 12. dubna zahájí odhalení repliky přistávacího modulu Vostok 1 program k 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru . Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy připravila k tomuto významnému výročí řadu pořadů, které připomenou dospělým i dětem začátky nelehké a dramatické cesty člověka za hranice domovské planety Země.Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok, kterou letěl do vesmíru první kosmonaut světa, Jurij Gagarin dorazila do foyeru pražského Planetária už ve čtvrtek. Do zítřka bude probíhat jeho kompletace a od 12. dubna bude vystavena pro návštěvníky Planetária Praha. „Je to unikátní příležitost vidět tak přesnou repliku v České republice… bohužel je jenom na dívání. Sednout si do něj nemůžete. Leda, že byste předložili doklad o absolvování výcviku“, komentuje vzácný exponát ing. Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.


V pátek 15. dubna se od 11 hodin v planetáriu uskuteční setkání a beseda s kosmonautem Sergejem Zaletinem o letu do vesmíru, pobytu na vesmírné stanici, výstupu do otevřeného prostoru i pohledu na naši modrou planetu z vesmíru. Sergej Zaletin se do vesmíru vypravil dvakrát – jako velitel posádek lodí Sojuz TM30 a Sojuz TMA1. Na vesmírných stanicích Mir a ISS strávil celkem 83 dní 16 hodin a 35 minut. Na pět hodin vystoupil do kosmického prostoru.


V sobotu 16. dubna se v 15.30 hodin uskuteční premiéra pořadu Let člověka do vesmíru , který bude reprízován během následujících víkendů. Celovečerní hraný dokument z roku 2013 Gagarin – první ve vesmíru můžete vidět 19. dubna od 18 hodin. Prostřednictvím retrospektiv poskytuje film informace z astronautova dětství v chudých poměrech a z mládí budoucí legendy, popisuje života letce, nově založené rodiny a přípravy k letu a výcvik v Hvězdném městečku, kde se dostal do užšího výběru s Germanem Titovem. Snímek dovede diváka až k letu do vesmíru 12. dubna 1961 kosmickou lodí Vostok 1. S tou uskutečnil jeden oblet Země a po 108 minutách přistál na padáku v Semelové v Saratovské oblasti.


Zdroj, úvodní foto: planetarium.cz, wikimedia.org, Pline

(zmk)V planetáriu uvidíte repliku Gagarinovy vesmírné lodi