Praha.cz

 
Hotel Jalta zve k návštěvě protiatomového krytu
Pátek, 29. listopad 2013 09:11
 Hotel Jalta zve k návštěvě protiatomového krytu

Muzeum studené války pod hotelem Jalta na Václavském náměstí v Praze zve k návštěvě. Na jeho vybudování se podílelo občanské sdružení Československé ozbrojené složky spolu s vedením hotelu Jalta. Muzeum bylo představeno vedením hotelu při příležitosti oslav 55. výročí postavení Jalty. Muzeu je zbudováno v bývalém protiatomovém krytu pro prominentní osoby.


Co všechno v krytu uvidíte?Často se o takových protiatomových krytech mezi lidmi mluvilo, málokdo je ale viděl na vlastní oči. A když už je někdo viděl, zcela určitě o nich nesměl mluvit. Většinou se jednalo o dost tajné informace. A že by se jen tak nějaký obyčejný smrtelník do takového krytu dostal a prohlédl si jej, to bylo prakticky nemyslitelné.


Teď už je ale všechno jinak! Máte-li chuť, vydejte se do podzemních prostor a zavzpomínejte na dobu nedávno minulou. Tento protiatomový kryt byl vyřazen ze sítě utajených krytů civilní ochrany až v roce 1998. Prohlédněte si to, co bylo dříve určeno jen pro ty nejvyvolenější z vyvolených!


Ošetřovna v krytuKryt civilní obrany byl vybudován pod hotelem Jalta současně s vybudováním hotelu před 55 lety. Na tehdejší dobu byl hotel i kryt velmi drahou stavbou. Odborníci odhadují, že v přepočtu na dnešní dobu by se jednalo o investici v řádech stamiliónů. Místo pod hotelem Jalta bylo zvoleno záměrně. Pokud by totiž došlo k válečnému konfliktu, bylo v plánu, že hotel Jalta bude k dispozici vedení Varšavské smlouvy a bude sloužit jako její hlavní štáb. To bylo tedy hlavním důvodem, proč se součástí hotelu již při jeho stavbě stal i protiatomový kryt.


Protiatomový kryt byl naplánován a vybudován pro cca 150 lidí. Měl veškeré vybavení a zařízení k tomu, aby tam takovýto počet lidí mohl přežít případný útok nukleárními zbraněmi. Kryt se rozkládá na dvou poschodích. Samozřejmostí je náhradní agregát, speciální nádrž na vodu a další vymoženosti tehdejší doby. V krytu se nacházelo i velmi solidní vybavení zdravotnickou technikou, včetně plně zařízeného malého operačního sálu.


Součástí krytu bylo i několik únikových cest. Jedna z nich ústí nedaleko od hotelu, přímo na Václavském náměstí, druhá vedla do sousedního domu. Je ale zazděná.


Původní vybavení krytu se do dnešních dnů, bohužel, neuchovalo. Občanské sdružení Československé ozbrojené složky proto kryt vybavilo a zařídilo předměty ze svých sbírek. Vybavení krytu


Co návštěvník krytu uvidí?

  • místnost pohraniční stráže
  • informace o železné oponě
  • malý operační sál
  • dálnopis
  • odposlouchávací zařízení
  • zázemí pro obsluhu krytu
  • zázemí pro příslušníky československých tajných služeb

Hotel Jalta patřil v Praze v druhé polovině 20. století k nejvyhledávanějším hotelům. Málokdo ale věděl (a kdo věděl, nepověděl), že právě v prostorách krytu pod ním bylo umístěno moderní odposlouchávací zařízení, které sloužilo k monitoringu telefonických rozhovorů hostů. Agenti tajné služby tak měli opravdu dokonalý přehled a informace z první ruky. V hotelu v 70. letech sídlil i zastupitelský úřad Spolkové republiky Německo. O jejich hovorech měli agenti tajné služby dokonalý přehled.


To jen malý přehled toho, co na vás v krytu pod Jaltou čeká. Už se těšíte? Na své si tam přijdou běžní návštěvníci i ti, kdo se vojenskou problematikou a historií zabývají podrobněji. Vydat na prohlídku krytu můžete v sudé týdny: v úterý a čtvrtek a v liché týdny: v pondělí a ve středu, vždy od 17:00 do 20:00. Vstupné je 75 korun. Hoteloví hosté nic neplatí, to se rozumí samo sebou.


Foto: hoteljalta.com

pchj