Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Pozvánka na Historické slavnosti Libeňského míru
Pozvánka na Historické slavnosti Libeňského míru
Úterý, 14. červen 2016 06:28
Pozvánka na Historické slavnosti Libeňského míru

Před více než čtyřmi sty lety byla v Libeňském zámku uzavřena mírová dohoda mezi císařem Rudolfem II. a jeho mladším bratrem, arcivévodou Matyášem Habsburským. Do renesance, doby panování císaře Rudolfa II., se mohou všichni zájemci přenést i v sobotu 25. června 2016 v rámci Historických slavností Libeňského míru, které pořádá MČ Praha 8.


Oslavy se uskuteční k připomenutí reálné historické události, která se na zámku stala 25. června 1608, tzv. Libeňskému míru. Tato událost středoevropského významu na čas urovnala dynastickou krizi uvnitř habsburského rodu a zabránila občanské válce v podunajské monarchii. Bratrský spor Rudolfa a Matyáše dokumentuje také výstava, která je součástí slavností.


Program bude opravdu nabitý


HSLM-2016Slavnosti se uskuteční v rámci Kulturního léta Prahy 8, a to 25. června 2016 od 11 do 18 hodin na nádvoří Libeňského zámku a v areálu Löwitova mlýnu. V průběhu sedmi hodin čeká na návštěvníky bohatý kulturní program, který je vtáhne do doby vlády Rudolfa II. Atmosféru dotvoří renesanční tance v podání skupiny Animata i hudba v podání renomované kapely Peregrin. Chybět nebudou vojenské jednotky z období Třicetileté války či škola šermu, kterou uvede skupina Ganancia.


O zábavu se postarají kejklíři Wagabundus Collective se svojí žonglérskou show. Překvapením odpoledne se stane postava alchymisty, která k rudolfínské Praze neodmyslitelně patří. Vrcholem oslav pak bude od 14 hodin na zámeckém nádvoří hraná scénka pojednávající právě o podpisu Libeňského míru mezi Rudolfem II. a Matyášem Habsburským.


Zábavu si užijí všechny věkové kategorie, tedy i ti nejmenší, pro které budou připraveny netradiční pouťové atrakce. Strakonická agentura Al Rašíd přiveze například kolotoč na ruční pohon, kušovou střelnici, hlavotoč nebo kotrmelčák.


Odpoledne pak zpestří ukázky tradičních řemesel, jako je umělecký sklenář, kovář, pasíř, keramik, rytec, štukatér, vlásenkář nebo maskér. Práci řemeslníků si příchozí budou moci nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Samozřejmostí bude jarmark s dobrotami.


„Slavnosti Libeňského míru jsme pojali nejen jako vzpomínku na mírovou smlouvu, ale i jako možnost přiblížit všem dětem i dospělým období renesance. Připomeňte si s námi nejdůležitější historickou událost, která je s naším zámkem spojena, a nechte se přenést do rudolfínské Prahy,“ přidala své pozvání na historické slavnosti místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová.


Vstup na akci je zdarma!


Foto: pixabay.com

Zdroj: MČ Praha 8

(ewe)Pozvánka na Historické slavnosti Libeňského míru