Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha 7 zapojuje cizince do veřejného života
Praha 7 zapojuje cizince do veřejného života
Úterý, 23. únor 2016 13:49
Praha 7 zapojuje cizince do veřejného života

Voice of Foreigners je projekt městské části Praha7, jehož cílem je zapojit cizince žijící na jejím území do běžného veřejného života, řešit s nimi jejich problémy a informovat je o podstatném dění. Po prvním seznamovacím setkání konaném v listopadu loňského roku se v únoru uskutečnilo druhé setkání, na kterém se již řešily konkrétní problémy, s nimiž se zahraniční obyvatelé na území městské části potýkají.


„V Praze 7 žije více než šest a půl tisíce cizinců. Zajímá nás, co pro ně můžeme udělat i co oni naší městské části doporučují. Zjistili jsme, že řeší úplně stejné věci jako všichni ostatní a mají zájem a chuť zapojovat se do života na Sedmičce,“ uvedl starosta Prahy 7Jan Čižinský.


Na podzim loňského roku uspořádala sedmá městská část seznamovací setkání se zahraničními sousedy. To se uskutečnilo 23. listopadu v Parkhotelu za účasti několika desítek cizinců, zástupců radnice a pracovníků úřadu. Na pozvání, šířené v několika jazycích přes radniční časopis Hobulet, sociální sítě či prostřednictvím letáků v ulicích, byl vytvořen neformální poradní sbor, který se zabývá životem zahraničních obyvatel Prahy 7.


V pořadí již druhé setkání se konalo 8. února 2016. Na něm se již řešily konkrétní problémy, s nimiž se cizinci v městské části Praha 7 potýkají, podněty, co jim zde schází, či témata, o která se zajímají.


„Setkaní vedení Prahy 7 s cizinci považuji za velmi cenné a v rámci České republiky nejspíš i jedinečné. Není to vůbec samozřejmé, že si udělají čas starosta, místostarosta a čtyři radní, aby vyslechli hlas cizinců, ze kterých jen malá část má i hlas voliče. Na setkáních hovořili velmi kompetentně a to v plynulé angličtině. Na tom je vidět nejen angažovanost politiků, ale také to, že jim na názoru všech občanů skutečně záleží,“ okomentovala setkání Sandra Dudek, novinářka a kuchařka, která vyrostla v Rakousku a již 13 let žije na Letné. Souačsně dodala: „Prostřednictvím těchto akcí lze cizince více zapojit do společenského dění, z čehož pak budou mít užitek všichni.“


Setkání s cizinci by se mělo konat čtyři krát do roka. V rámci projektu se dále Praha 7 snaží poskytovat zahraničním občanům průběžný informační servis o důležitých událostech či tipy na řešení různých životních situací. Tyto informace jsou k dispozici na webových stránkách městské části a sociálních sítích, a to ve čtyřech jazycích podle nejčastěji zastoupené národnosti – anglicky, rusky, ukrajinsky a vietnamsky.


„Snažíme se cizincům zprostředkovat nejrůznější informace a rady, počínaje agendou spojenou s pobytem na území ČR, přes fungování sociálního systému, zdravotnictví nebo škol a školek, až po tipy, kde a jak trávit svůj volný čas. Propojujeme je také s neziskovými organizacemi, které se věnují například doučování češtiny. Pravidelný informační servis v cizích jazycích bychom letos rádi rozšířili také do našeho časopisu Hobulet,“ řekl zástupce starosty Ondřej Mirovský.


Ilustrační foto: pixabay.com

Zdroj: MČ Praha 7

(ewe)



Praha 7 zapojuje cizince do veřejného života